Nástřih hráze? Děkuji. Nechci.
Často se nastávající maminky ptají, zdali je nástřih hráze (epiziotomie) skutečně nutný a zdali není lepší se mu vyhnout. Nejčastěji se jim dostává odpovědi, že je lepší nechat si udělat nástřih hráze, než se natrhnout. Tato odpověď však není to, co by měly slyšet. To, co skutečně potřebují znát, jsou fakta. Pojďme si tedy ujasnit, jak to s tou epiziotomií skutečně je.
Mýtus č. 1: Nástřih hráze pomůže urychlit porození dítěte.
Není to pravda. Nástřih hráze nijak výrazně neovlivňuje délku vypuzovací doby. Jeho obhajování jako procedury k urychlenému vybavení dítěte, jestliže je v tísni, je mylné. (viz DOLEŽAL,, Antonín, et al. Porodnické operace. Praha: Grada Publishing, a. s., 2007. 376 s. ISBN 978-80-247-0881-2)
Mýtus č. 2: Epiziotomie chrání pánevní dno.
Epiziotomie nechrání pánevní dno o nic více, než přirozené natržení. Tedy způsobuje stejné - ne-li horší - narušení pánevního dna, jako natržení. S tím, že nastřižení je vždy v rozsahu ruptury II. stupně, ale natrhnout se můžete méně nebo taky vůbec. Je tedy lepší mít nastřižení, jestliže byste nemusela mít žádné poranění? Navíc epiziotomie se může dále natrhnout a způsobit tak rozsáhlou rupturu hráze až skrz řitní svěrač. To je často vysvětlováno na příkladu s kusem látky: roztrhnout látku je velmi obtížné, někdy přímo nemožné, jakmile však kousíček této látky nastřihnete, látku se vám podaří bez většího úsilí roztrhnout celou. Nástřih hráze vás tedy neochrání před ochabnutím pánevního dna a před problémy s tím spojenými. (viz: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15051557)
Mýtus č. 3: Nástřih hráze vás ochrání před natržením, navíc je to čistý řez, takže se hojí lépe.
Opět nepravda. Natrhnout se zkrátka nemusíte, pokud budete rodit v poloze, o kterou si vaše tělo řekne. Nástřih hráze, který je proveden rutinně, je vždy horší než případné natržení, které jednoduše nemusí vzniknout. Dalším problémem je, že nástřih jde napříč strukturami. Kdežto natržení si vždy vybírá místo, které je nejslabší, kterým neprochází žádné větší cévy a nervy. Proto také zkušenosti žen, které mohou porovnat nástřih a přirozené natržení, většinou hovoří ve prospěch natržení.
Stručně a jasně: "Mnoho studií zjistilo, že epiziotomie nepřináší žádné výhody při rutinním použití, neexistují také žádné důkazy o tom, že zlepšuje sexuální funkci. Bylo také zjištěno, že ženy, které měly epiziotomii, častěji trpěly bolestivým sexuálním stykem a trvalo déle, než se vrátily k sexuálnímu životu. Jestliže je provedena epiziotomie, je zde větší šance, že se stane větší nebo dokonce zasáhne až do svalů okolo řitního otvoru. Toto může vést k pozdějším problémům s kontrolou plynů a stolice. Jestliže není provedena žádná epiziotomie a ženě je umožněno přirozeně se natrhnout, tyto problémy nastanou s menší pravděpodobností. Epiziotomie zahrnuje další rizika: krvácení, podlitiny, inkontinence, infekce, otoky."
(viz: www.uzis.cz/system/files/rodnov2010.pdf)
Jak se vyhnout nástřihu hráze?
Tlačte spontánně. Spontánní tlačení snižuje pravděpodobnost natržení či potřeby epiziotomie a zvyšuje tak vaše šance na neporaněnou hráz.
(viz https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1016/S0091-2182(98)00070-6/abstrakt)
Zvolte polohu, která vám vyhovuje. Při vzpřímené poloze je větší pravděpodobnost, že ujdete jakémukoliv poranění.
(viz https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.1997.tb11534.x/full) V této poloze je navíc porodní kanál až o 30 % větší, takže epiziotomie k rozšíření porodních cest není nutná. (viz https://naturalchildbirthworld.com/childbirth-positions/) Jinak řečeno, při klasické porodnické poloze - v leže (pololeže) na zádech s nohama nahoru jste vystavena vysoké pravděpodobnosti, že se natrhnete či bude nutná epiziotomie. (viz www.prirozeny-porod.eu/klady-a-zapory-jednotlivych-porodnich-poloh/)
Situace v České republice
Nástřih hráze by se podle některých expertů neměl provádět ve více jak 20 % porodů, někteří jdou ještě dál a jako hranici stanovují 5 %. Celosvětovým trendem je snižování počtu nástřihů hráze, protože studie jednoznačně nepodporují jeho rutinní provádění a označují ho dokonce jako škodlivou praktiku. Jaká je však situace v českém porodnictví? V roce 2010 byla provedena epiziotomie v 35,6 % porodů. Pokud však budeme brát v úvahu pouze vaginální porody, pak byla epiziotomie provedena v 46,3 % případů. Tedy téměř každá druhá žena je u nás stále (zřejmě rutinně) nastřihávána. (viz www.uzis.cz/system/files/rodnov2010.pdf)
Závěrem
Ať už je váš postoj k nástřihům hráze jakýkoliv, je to vaše tělo, váš porod, vy se musíte rozhodnout. Vy budete s tímto rozhodnutím a jeho důsledky žít. Proto neváhejte a zjišťujte si podrobnosti o porodu, ať svá rozhodnutí můžete učinit skutečně informovaně.
Více na: www.prirozeny-porod.eu/vse-co-jste-nechteli-vedet-o-nastrihu-hraze/